Ceglédi: Brüsszel ebben az öt évben se nagyon azt fogja tolni, ami nekem tetszetős
A politológus a Népszava cikke kapcsán megjegyezte, „az EU döntéshozatali súlypontja úgy mozdult el jobbra, hogy Orbánhoz csak a politika tartalma közeledett”.
A magyar ipart is nagyban meghatározó német gazdaság a kilábalás jeleit mutatja a megrendelések terén. Azonban a friss KSH-adatok alapján a hazai termelési számokban még nem látjuk ezt a fordulatot, főként az autógyártás visszaesése miatt. A hazai ipar akkor találhat gyorsan magára, ha a külső és belső kereslet is tovább élénkül.
Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője
Az ipari termelés adatai júliusban is jelentős visszaesést mutattak. Kiszűrve a kettővel több munkanap okozta torzítást, az ágazat termelése éves alapon 6,3 százalékkal zsugorodott. Ugyanakkor pozitívan értékelhetjük, hogy havi bázison nem mérséklődött az ágazat teljesítménye.
Az ipar esetében a problémát továbbra is a külső kereslet gyengélkedése jelenti. A jelentős mértékben exportra termelő hazai kapacitások nagyon szorosan kötődnek az európai uniós, különösen a német konjunktúrához. A német ipar viszont hosszabb ideje érdemi problémákkal küzd: az orosz–ukrán háború nyomán bevezetett szankciós politika felnyomta az energiaárakat, ami számottevően rontotta a német vállalatok nemzetközi versenyképességét a világpiacon, így pedig a magyarországi beszállítókra is kedvezőtlen hatást gyakorolt.
Emellett az európai gyárak a technológiai versenyben is jelentős lemaradásba kerültek például az amerikai vagy kínai vállalatokkal szemben, miközben az állami támogatásokhoz is sokkal szűkebb körben férnek hozzá.
A hazai ipar fellendülését ezenfelül a belső kereslet korábban vártnál lassabb helyreállása is hátráltatja, ami a háztartások óvatossági motívumának tartós fennmaradására és a költési hajlandóság csökkenésére vezethető vissza.
Vegyes hírek érkeztek legfontosabb külpiacunkról, a német iparból. Júliusban az elemzők által várt 1,6 százalékos mérséklődéssel szemben havi bázison 2,9 százalékkal nőttek a német ipar új rendelései. Ez már a második hónap volt a sorban – a júniusi 4,6 százalékos bővülés után –, amikor jelentős emelkedést mutattak az új rendelések. Óvatosságra intő jel ugyanakkor, hogy a júliusi bővülés döntő részben a nagy rendeléseknek köszönhető, viszont a rendelésadatok még ezek kiszűrésével is emelkedést mutatnak Németországban.
A termelési adatokban azonban egyelőre nem jelenik meg a megrendeléseknél folyamatban lévő fordulat, itt a volumen júliusban – alulmúlva az elemzői várakozásokat – 2,4 százalékkal maradt el a júniusitól, ami részben a gyorsabb júniusi bővülés korrekciójának is tekinthető. Ezt támasztja alá, hogy pont azon ágazatokban (pl. autógyártás) volt nagyobb visszaesés, amelyek a megelőző hónapban húzták a termelést.
A német gazdaságból érkező hírek tehát továbbra sem oldják a hazai ipar kilátásaival kapcsolatos bizonytalanságot. A következő hónapok adatai kiemelten fontosak lesznek, hogy a német rendelések elmúlt hetekben tapasztalt, minap közzétett bővülése megjelenik-e a magyar termelési adatokban is, ami az itthon működő vállalatok számára is keresletnövekedést eredményezne.
Vannak ugyanakkor jelei annak, hogy a német gazdaságpolitikában fordulat kezdődött. Erre utal a minap bejelentett elektromosautó-vásárlási támogatási program a cégek részére, amely a múlt év végén kivezetett felhívás helyére lépne. Viszont a tervezett keret érdemben elmarad annak volumenétől, így az ágazat problémáit önmagában nem tudja orvosolni, további támogatásokra is szükség lenne a fellendüléshez.
Amennyiben a külső keresletben tartós fordulat lenne az év hátralévő részében, és a belső kereslet is tovább élénkülne, az a szabad ipari kapacitások nyomán már rövid távon érdemi növekedési többletet gerjesztene a magyar gazdaságban.
Ezt is ajánljuk:
Címlapfotó: MTI/Szigetváry Zsolt
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.